Aludaris Artūras Perednis: kuo naujų skonių kūrimas primena šachmatų partiją?

Aludaris Artūras Perednis: kuo naujų skonių kūrimas primena šachmatų partiją?

Alaus gamybos įranga ir technologijos Lietuvoje per 30 metų smarkiai pakito. Šiandien aktyviai taikomos mokslo inovacijos, sekamos pasaulinės tendencijos ir kūrybiškai žvelgiama į šalies alaus gamybos tradicijas. „Tačiau svarbiausia aludariui – geležinė kantrybė“, – akcentuoja „Gubernijos“ daryklos gamybos direktorius Artūras Perednis, kuris alų verda daugiau negu 20 metų.

Gamybos direktorius Artūras Perednis įsitikinęs, kad kantrus darbas, plačios profesinės žinios ir moderni gamybos įranga užtikrina aukščiausią produkcijos kokybę. Kartu tai suteikia pasitikėjimo ir įkvėpimo naujiems gėrimams kurti.  

„Mėgstu keliauti, ragauti, tyrinėti, atrasti. Neretai pasitaiko, kad ragaujant vieną ar kitą patiekalą, neįprastą ingredientų derinį, kyla idėjų naujam skoniui. Juolab „Gubernija“ rinkai visada drąsiai siūlo naujovių ir skonių atradimų“, – teigia A. Perednis, kuriam kūryba yra ne mažiau svarbi negu profesinė kompetencija ir mokslinės žinios. Pasak jo, gamyboje atsitiktinumų nebūna – visi procesai yra kruopščiai planuojami ir atidžiai valdomi. Žinoma, šiuolaikinės technologijos šias užduotis palengvina.  

Naujo skonio kūryba – tarsi šachmatai

„Ar nereikia komandos papildymo? Galėčiau būti degustatorius“, – neretai panašių pasiūlymų išgirsta A. Perednis, bet į juos reaguoja su šypsena. Kita vertus, pastebi, kad pastaraisiais metais Lietuvoje keičiasi vartojimo kultūra, vartotojai ieško informacijos apie gamybos tradicijas, procesus, žaliavas ir skonio savybes.

„Kelionių patirtis ir išaugusios žmonių galimybės ragauti, lavinti savo skonį ir domėtis lemia, kad visuomenės požiūris į  skonį smarkiai keičiasi, suvokimas  gilėja. Reikšminga dalis vartotojų šiandien jau stengiasi atsakingai derinti gėrimą  prie maisto, geba aiškiai atskirti gėrimų rūšis, pajausti poskonius ir pagrįstai pasirinkti. Ir tai puiku, nes mes, gamintojai, privalome pasitempti. Todėl kiekvieną dieną dedame pastangas sukurti tai, kas yra geriausia“, – sako „Gubernijos“ gamybos vadovas. 

Jis pripažįsta, kad gamintojams malonu, kai vartotojai klausia, domisi, nori padiskutuoti ir pasidalyti įspūdžiais. „Tuomet jaučiame palaikymą, kad mūsų kūryba ir darbas yra vertinami“, – atskleidžia pašnekovas. A. Perednio nuomone, saviems palaikyti savus yra labai svarbu, ir būtent santykiai su vietine bendruomene yra didžiausia atsakomybė. „Pirmiausia turime pateisinti savų lūkesčius“, – pabrėžia „Gubernijos“ gamybos direktorius.

Todėl, anot pašnekovo, aludario profesija – ne tik nuolatinis tobulėjimas ir meistrystės siekis, bet ir išskirtinis dėmesys detalėms, didžiulis tikslumas, kruopščiu apskaičiavimu ir patirtimi pagrįsta, nelyginant šachmatininko, intuicija. „Neapgalvotiems sprendimams tiesiog nelieka vietos“, – priduria A. Perednis.

Seka pasaulines tendencijas

Per savo karjerą teko virti įvairiausią alų, bet kurdamas receptūras ir gamindamas gėrimus meistras visada galvoja apie vartotojus, jų poreikius ir prioritetus.

A. Perednis pasakoja, kad siekdamas sužinoti naujausias tendencijas ir pasisemti žinių bei įkvėpimo lanko įvairias alaus parodas Lietuvoje ir užsienyje. Jose kaskart atranda naujų gėrimo skonių, duoda peno naujoms idėjoms.

„Taip pat nemažą dėmesį skiriu kraftinio gėrimo naujienoms sekti – juk kartais pats geriausias rezultatas slypi kažkur per vidurį tarp klasikos ir drąsių gurmaniškų sprendimų, ką ir stengiuosi atrasti savo kasdieniame darbe“, – sako A. Perednis.

Jis pastebi, kad kelerius pastaruosius metus pasaulyje itin augo IPA (angl. Indian Pale Ale) ir American IPA rūšių alaus pardavimai, o šiuo metu užsienyje aludariai ima eksperimentuoti keisdami, net švelnindami tradicinį IPA skonį ir papildydami jį įvairiais poskoniais, aromatais. Pasak A. Perednio, tai įrodo, kad kūryba aludario profesiją lydi visame pasaulyje.

Nealkoholinio alaus rinkai – naujas ir drąsus pasiūlymas

Turtingą profesinę patirtį sukaupęs „Gubernijos“ gamybos direktorius gali papasakoti ne vieną istoriją apie įvairių rūšių lietuvišką alų, žaliavas ir gamybos procesus. Taip pat jis gerai mato, kaip vyksta visa šalies alaus pramonės raida – prieš dešimtmečius daryklos atsisakė pasenusios įrangos ir kito sovietinio palikimo, įgyvendino modernizaciją ir nuosekliai tobulėja iki šiol.

Todėl ir geriausi šalies aludariai visada seka naujoves bei gėrimų populiarėjimo tendencijas užsienyje ir kuria naujas receptūras. Vienas ryškiausių pavyzdžių – neseniai prekybos vietų lentynose pasirodęs nealkoholinis „Gubernijos“ alus „Naked Brown Ale“ – pirmasis Lietuvoje nealkoholinis tamsusis elis, kurio gamybos procesas pareikalavo išties netradicinių sprendimų.

„Naujindami „Gubernijos“ produktų krepšelį įvertinome besikeičiančius visuomenės įpročius – vis daugiau vartotojų pastaruoju metu renkasi nealkoholinius gėrimus, iš kurių tikisi naujoviško, patrauklaus skonio. Svarstydami „Naked Brown Ale“ idėją iškart apsibrėžėme, kad norime sukurti tamsų gryno ir sodraus skonio alų. Supratome, kad toks produktas bus pirmasis Lietuvoje, o tai kūrybos ir gamybos procesui suteikė savotiško azarto“, – kalba A. Perednis.

Visada siekia tik aukščiausių balų

Apsibrėžus naujojo gėrimo viziją, aludaris kartu su kolektyvu tučtuojau kibo į darbus. Visų pirma reikėjo atrasti tinkamas žaliavas – tokias, kurios padėtų sukurti turtingą skonį. „Išbandėme pačius įvairiausius salyklus, taip pat apynių pavyzdžius. Reikėjo ne vieno bandymo, kol galų gale atradome sau tinkamas salyklo rūšis ir nusprendėme naudoti karčiuosius „Magnum“ apynius. Rezultatu esame patenkinti – alui visai tai suteikė harmoningai išreikštą kartumą ir išskirtinį aromatą“, – pasakoja gamybos direktorius.

Idant išvirtas alus būtų nealkoholinis, reikėjo pakeisti ir kruopščiai kontroliuoti tolesnį tradicinį gėrimo gamybos procesą. Kone kiekviename etape aludarių komanda vykdė degustacijas, skirtas gėrimo kokybei užtikrinti ir įsitikinti, kad procesai vyksta pagal planą.

„Tradiciškai degustacijų metu gėrimą vertiname pagal kelis skirtingus kriterijus – skiriame balus alaus skoniui, išvaizdai, aromatui. Degustuojame ne tik dar verdamą ar fermentuojamą alų, bet ir tą, kuris jau yra supiltas į tarą – turime būti tikri, kad kokybė išlieka nepriekaištinga nepaisant besikeičiančių sąlygų ar bėgančio laiko. O jei kuriame etape nesijaučiame galintys vertinti maksimaliais balais, tučtuojau tobuliname gamybos procesą“, – sako A. Perednis. 

Iš viso atsinaujinusi „Gubernija“ vartotojams pristatė keturis visiškai naujus gėrimus, tarp kurių – ne tik nealkoholinis alus. Ne išimtis atsinaujinant tapo ir kultinė „Gubernijos“ Duonos gira – naujai pristatyta šviesi, kvietinė „Gubernijos“ Duonos gira, gaminama iš specialiai kepamos ir skrudinamos duonos, yra natūralus ir išskirtinis produktas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, kaip ir nuo seno vartotojų pamėgta tamsi ruginė. Planuodamas kitą sezoną „Gubernijos“ gamybos vadovas A. Perednis su komanda vartotojus žada nustebinti dar keliomis naujienomis.