Pietryčių Azijos rinkas gamintojams iš Lietuvos padeda atverti ES misija
Trys įmonės iš Lietuvos buvo įtrauktos į aukšto lygmens Europos Sąjungos misiją Pietryčių Azijoje ir kartu su žemės ūkio komisaru Januszu Wojciechowski atstovavo Europos verslams.
Eurokomisaras J. Wojciechowski su komanda ir maždaug pusšimčiu verslo atstovų iš įvairių ES valstybių viešėjo Vietname ir Singapūre, analizavo rinkas ir su vietos verslininkais bei diplomatais diskutavo apie didesnio importo iš ES galimybes. Dalyvauti 6 dienų trukmės aukšto lygmens misijoje buvo pakviestos mūsų šalies bendrovės iš mėsos, ekologiškų žemės ūkio produktų ir gėrimų gamybos sektorių.
„Apie galimybę įsitraukti į ES misiją sužinojome sekdami Europos Komisijos naujienas. Užpildėme paraiškas ir laimėjome atranką. Į Vietnamą ir Singapūrą vykome pristatyti savo veiklos ir lietuviškų produktų – tiek su geografine nuoroda, tiek ekologiškų. Būtent tokia produkcija iš Europos šalių Azijoje yra labiausiai vertinama, nes atskleidžia regiono autentiką ir įtvirtina aukščiausius kokybės standartus. Užsienio rinkose pristatėme tradicinius lietuviškus gėrimus ir ekologinės gamybos degtinę“, – pasakoja misijoje dalyvavusi keturias įvairių gėrimų gamyklas Lietuvoje valdančios „MV GROUP Production“ eksporto vadovė Ernesta Varnelienė.
Dar daugiau durų į augantį regioną
Iš viso norą dalyvauti misijoje buvo pareiškę per 170 verslų iš 24 ES valstybių. Atranką įveikė per 50 įmonių iš 21 valstybės. Iš pradžių ES misija aplankė Hanojų ir Hošiminą Vietname, po to – Singapūrą.
„Nors Vietname jau turime partnerių ir mūsų gaminamų produktų galima rasti vietos prekybos centrų lentynose, tačiau kelionė su misija ir tiesioginiai susitikimai su vietos verslininkais atvėrė daug durų daugiau negu 97 mln. gyventojų šalies rinkoje, – teigia E. Varnelienė, – Vietnamo ekonomika sparčiai auga ir vystosi, didėja gyventojų pajamos ir perkamoji galia, todėl produktai iš Europos jiems tampa labiau prieinami ir įdomūs. Atrinkome tris savo gaminamus stipriuosius gėrimus, kuriuos pristatėme šioje šalyje ir Singapūre, kai kiti ES gėrimų pramonės atstovai supažindino su savo vynais ir dauguma pristatė po vieną savo gaminį“.
Pašnekovė pastebi, kad daug dėmesio Vietname sulaukė ir Europoje spaudžiamas alyvuogių aliejus, pieno ir mėsos produkcija, vaisiai, daržovės. Kita vertus, Vietnamo žemės ūkio ir kaimo plėtros ministras Le Minhas su kolegomis iš pramonės ir prekybos ministerijų taip pat turėjo ką pasiūlyti – šalis į ES norėtų eksportuoti daugiau ryžių, tropinių vaisių, kavos.
Europos verslai per susitikimus su vietos verslininkais bei diplomatais galėjo tiesiogiai pasidalinti patirtimi, atrasti potencialių partnerių. ES verslui atstovavo tiek atskirų įmonių, tiek asociacijų atstovai.
Kalbėjo ir apie galimybes, ir apie grėsmes
Pasak E. Varnelienės, pagrindinis visos misijos tikslas buvo atrasti kuo daugiau ES ir Vietnamo, ES ir Singapūro laisvosios prekybos susitarimų plėtros krypčių ir galimybių, pasiekti dar palankesnių sąlygų Europos žemės ūkio maisto produktų ir gėrimų eksportui.
„Per diplomatinius susitikimus muitų klausimai buvo vieni aktualiausių, nes ES gaminiai Azijoje yra pakankamai brangūs, o produkcijos klastočių problema – iš esmės neišspręsta. Tad bet koks papildomas importo apmokestinimas grasina ir nauja banga klastočių, auginančių vietos šešėlinę ekonomiką“, – kalbėjo „MV GROUP Production“ eksporto vadovė.
Per verslo forumą Singapūre misijos dalyviai atkreipė dėmesį į Rusijos karą prieš Ukrainą ir sukeltą humanitarinę krizę, kuri turi neigiamos įtakos pasaulinei maisto rinkai. Pasak eurokomisaro J. Wojciechowski, tokia situacija ES skatina dar aktyviau bendradarbiauti su Azijos šalimis, kad būtų užtikrintas Pasaulio maisto programos palaikymas ir maisto tiekimo saugumas kituose regionuose, kurie yra smarkiai priklausomi nuo importuojamų maisto žaliavų.
Misijoje dalyvavusi „MV GROUP Production“ Lietuvoje valdo „Stumbro“, „Alitos“, „Anykščių vyno“ ir „Gubernijos“ gamyklas, gaminančias alkoholinius ir nealkoholinius gėrimus.