Nauja čempionų karta: kaip užauga geriausi someljė?

Nauja čempionų karta: kaip užauga geriausi someljė?

Medaus somejlė, aliejaus someljė, vandens someljė – tik keli pavyzdžiai, kaip išlavintas skonis, žinios ir platus akiratis tradicinę someljė profesiją perkelia į naujas sritis. Alaus someljė Tomas Josas ir vyno someljė Edgaras Kazokaitis tuo nesistebi, teigdami, kad vystantis šalies maisto ir gėrimų kultūrai atsiranda vis daugiau žmonių, kuriems ši sritis yra įdomi, dėl to šios klasikinės profesijos principai išsiskleidžia vis naujose srityse.

Sparti kulinarinės kultūros raida ir gausėjanti besidominčių žmonių auditorija gėrimų žinovus įkvepia gilinti savo žinias ir jomis dalytis. Someljė čempionatai T. Josui ir E. Kazokaičiui pernai buvo tarsi meistriškumo egzaminas ir geresnė galimybė pažinti save –  iš šono pamatyti savo stiprybes ir silpnybes. Gautas žinias ir patirtį jie iškart pritaiko kasdienėje savo veikloje – alaus ir vyno someljė kartu su kitais profesionalais rūpinasi daugiau negu 300 prekės ženklų, kuriuos pristato „MV GROUP Distribution LT“.

Įvairiuose renginiuose, mokymuose, parodose, seminaruose ir konferencijose dalyvaujantys pašnekovai laikosi požiūrio, kad visas žinias geriausiai patikrina ir išbando praktika. Dėl to jie aktyviai dalyvauja someljė čempionatuose, kur gali įrodyti savo išmanymą.

Nugalėtojo receptas – įvairiapusės patirtys ir darbas su lyderiais

Lietuvos istorijoje pirmą kartą surengto alaus someljė čempionato nugalėtoju tapęs T. Josas sako, kad tobulėdamas gali labiau prisidėti ir prie visos alaus žinovų bendruomenės augimo Lietuvoje. Čempionas pastebi, kad per keliolika metų Lietuvoje alaus žinovų gretos smarkiai išaugo ir kartu sugriuvo ne vienas mitas apie šį gėrimą bei jo gamybą.

„Kuo žmonės labiau domisi ir pažįsta bet kurią sritį, tuo mažiau mitų ir klaidingų įsitikinimų joje lieka. Atsiranda bendras supratimas ir platesni vertinimo kriterijai – dingsta primityvus noras viską matuoti pagal vieną kurpalį“, – teigia T. Josas, „MV GROUP Distribution LT“ alaus ambasadorius, kuris kartu su kolegomis keičia ir plečia žmonių požiūrį į gėrimus.

Nenuostabu, kad dirbant didmeninės prekybos lyderio gretose į T. Joso akiratį patenka daugybė alaus naujienų. Bendrovės pardavimų skatinimo skyriaus komandai priklausantis someljė rengia degustacijas, pristato naujas alaus rūšis, organizuoja mokymus. Klientai ypač vertina Tomo pasakojimus apie alų ir gyvą eksperto bendravimo stilių.

Savo klasę T. Josas įrodė ir Lietuvos alaus someljė čempionate, kur turėjo atsakyti į daugybę teorinių klausimų, pademonstruoti žinias aklose degustacijose, taikliai suderinti gėrimus ir maistą bei atskleisti įvairiapusę erudiciją kalbėdamas apie alų.

Nugalėtojas kiek pasikuklina sakydamas, kad teorijos klausimai nėra jo stiprioji pusė, nors dar studijuodamas Vilniaus universitete kultūros istoriją ir antropologiją, T. Josas ėmė tyrinėti alaus tradicijas Lietuvoje, tarpukario pramoninę aludarystę ir siekė nustatyti, koks vaidmuo alui teko šalies kultūroje. Taigi, baigdamas magistro studijas T. Josas jau galėjo vadintis alaus istoriku, mokslines žinias pildydamas praktike veikla – dirbo baruose ir bendrovėse, kur su bendraminčiais galėjo nuolat kalbėtis apie alų.

Šiandien priklausydamas plačiai ir įvairiapusei profesionalų komandai alaus ambasadorius gali pasiekti dar didesnę gėrimų įvairovę ir greitai susipažinti su gamintojų naujienomis, technologijų inovacijomis, tiesiogiai bendrauti su gamybos technologais.

Pašnekovas konstatuoja, kad per bemaž 15 metų, kuriuos tęsiasi jo alaus pažinimo kelionė, Lietuvoje smarkiai išaugo ir patobulėjo tiek aludarių bendruomenė, tiek išsiplėtė visuomenės supratimas. Pasak T. Joso, verslo lyderio pozicija ir ryžtas nuolat pristatyti alaus naujoves bei išskirtinius gaminius, taip pat labai skatina rinką tobulėti. Alaus žinovą vis dar stebina aludarių meistrystė, išradingumas, technologinės pažangos tempai.

Į priekį varo noras pranokti save

Kitas „MV GROUP Distribution LT“ gėrimų ekspertų komandos narys – vyno someljė Edgaras Kazokaitis. Jis įsitikinęs, kad dalyvauti įvairiuose mokymuose ir čempionatuose someljė yra labai pravartu, nes kiekvienas renginys atneša naujos patirties ir žinių.

Priklausydamas „MV GROUP Distribution LT“ ambasadorių komandai ir dirbdamas bendrovės pardavimų skatinimo skyriuje, E. Kazokaitis dirba su vynais, putojančiais vynais, viskiu, brendžiu, konjaku. Gėrimų žinovą galima sutikti ir įvairiuose renginiuose, degustacijose, mokymuose barų ir restoranų personalui.

Septintus metus profesionaliu vyno someljė dirbantis E. Kazokaitis sako, kad norėdamas įrodyti ir pasitikrinti savo profesinį lygį yra kone įsipareigojęs dalyvauti Lietuvos someljė asociacijos kasmet organizuojamame čempionate. Šiemet varžybose pašnekovas užėmė antrąją vietą. Patekimas tarp trijų geriausių šalies someljė Edgarui garantavo vietą geriausių Baltijos šalių čempionate ir garbę atstovauti Lietuvai.

Dar studijų laikais Londone susidomėjęs vynais ir someljė profesija E. Kazokaitis sako, kad dabar jau laukia kitų metų, kad galėtų vėl lipti ant scenos ir pasirodyti dar geriau.

Didelių pergalių pasiekti gali ir mažos šalys

Stebėdamas kitų someljė čempionatus kitose šalyse, kur vyno kultūra turi gilesnes tradicijas, E. Kazokaitis pirmiausia pastebi dalyvių gausą. Italijos, Ispanijos, Prancūzijos ar Jungtinės Karalystės rinkos tiesiog yra daug didesnės, tad natūralu, jog jose užauga daugiau meistrų. Lietuviui susidarė įspūdis, kad per čempionatus didelėse šalyse konkurencija yra didesnė, o užduotys – kiek sudėtingesnės negu Baltijos regione.

„Kita vertus, kadangi esame ne italai ar prancūzai, tai nacionalinis pasididžiavimas neslegia mūsų interesų ir akiračio – visada stengiamės žvelgti ir domėtis plačiau, pažinti daugybės pasaulio šalių vynus. Ne veltui geriausio vyno someljė titulą pasaulio čempionate Paryžiuje šiemet pelnė mūsų kaimynas latvis – Raimondas Tomsonas“, – primena E. Kazokaitis pajuokauja, kad didžiausi vynuogynai nebūtinai užaugina geriausius someljė.

Tai patvirtina ir Deniso Smirnovo, „MV GROUP Distribution LV“ HoReCa pardavimų vadybininko pavyzdys. D. Smirnovo pasirodymas Tarptautinės barmenų asociacijos čempionate Romoje šiemet buvo įvertintas aukščiausiais įvertinimais – dviem aukso medaliais. Iš viso čempionate dalyvavo meistrai iš 67 valstybių, bet latvio gebėjimams klasikinių kokteilių kategorijoje neprilygo niekas – nei barmenai iš saulėtosios Brazilijos barų, nei iš prabangių Singapūro ar Šveicarijos viešbučių ir restoranų. Čempionato komisija puikiai įvertino tiek D. Smirnovo pagaminto gėrimo savybes, tiek įsimintiną pristatymą. Vienas aukso medalis barmenui iš Latvijos atiteko už geriausią techninį atlikimą, kitas – už geriausią kokteilį su putojančiu vynu.