Apie neįtikėtiną sėkmę, unikalią kolegų idėją ir pinigus: 3 įkvepiančios „Anykščių vyno“ istorijos

Apie neįtikėtiną sėkmę, unikalią kolegų idėją ir pinigus: 3 įkvepiančios „Anykščių vyno“ istorijos

Šįmet jau 95-ąjį gimtadienį pasitinkantis „Anykščių vynas“ turi dinamišką ir išskirtinę istoriją. Prasidėjusi nuo mažyčių Karazijų šeimos vyno dirbtuvių, šiandien pačiame Anykščių centre įsikūrusi gamykla – viena didžiausių vaisių ir uogų vynų gamintojų visame Baltijos šalių regione, kurios produktų krepšelyje – daugiau nei 120 skirtingų iš natūralių žaliavų gaminamų gėrimų, o darbuotojų gretose – daugiau nei 90 savo srities specialistų. Kaip Lietuvos vyndariams pavyko išsikovoti tokias reikšmingas pozicijas? „Anykščių vynas“ dalijasi trimis sėkmės istorijomis.

  • Atgimė iš naujo

Šeimyninės „B. ir J. Karazijų vaisių vynų dirbtuvės“, vėliau išaugusios į „Anykščių vyno“ gamyklą, nuo pat veiklos pradžios sulaukė sėkmės. Nors atrodytų, kad šeimos galvos Balio Karazijos idėja gaminti vyną krašte, kuriame iš pirmo žvilgsnio tam tiesiog nėra išteklių, buvo mažų mažiausia keistoka, ji netruko pasiteisinti, ir nuo tada ilgus dešimtmečius gamybos apsukos tik didėjo. Ilgainiui Anykščius imta vadinti lietuviškąja Burgundija, kurios apylinkėse Karazijos dėka atsirado vaismedžių sodai, garsinantys regioną iki pat šių dienų.

Visgi nepaisant idėjos unikalumo, pastangų puoselėti sukurtas tradicijas ir anuomet inovatyvių sprendimų, pasikeitus laikams „Anykščių vynui“ buvo keblu prisitaikyti. Todėl įžengus į naują, XXI-ąjį amžių lietuviškos gamyklos pozicijos rinkoje buvo smarkiai apleistos. Reikšminiai pokyčiai prasidėjo 2014-aisiais, gamyklą įsigijus bendrovei „MV GROUP Production“.

„Anykščių vynas“ nuo seno gamino natūralius vaisių ir uogų vynus, todėl natūralu, kad perėmus gamyklos valdymą ši produkcijos dalis tapo absoliučiu mūsų fokusu. Už kokybę gaminiai jau buvo pelnę ne vieną lokalų ir tarptautinį apdovanojimą, tačiau vartotojo pamiršti. Taigi pagrindiniu mūsų uždaviniu tapo juos pristatyti naujai“, – pasakoja „MV GROUP Production“ generalinis direktorius A. Čiburys.

Pirmuoju „Anykščių vyno“ žingsniu kelyje į  atsinaujinimą tapo partnerystė su lyderiaujančia Ispanijos dizaino agentūra. „Norėjome išvysti jų požiūrį į lietuviškus gaminius ir viziją. Tai pasiteisino – jau netrukus vartotojus nustebinome nauju įvaizdžiu, kuris greitai patraukė akį“, – pasakoja A. Čiburys.

Toliau – gaminių krepšelio atnaujinimas: iš viso per pastaruosius penkerius metus rinkai pristatyta 13 produktinių naujienų vien vynų kategorijoje, tarp kurių – 3 nealkoholinių „Voruta“ vynų rūšys: juodųjų serbetų, baltasis vaisių vynas ir vyšnių vynas „Winterspice“. Netrukus parduotuvių lentynas pasieks dar dvi naujienos.

„Visa tai – mūsų specialistų ekspertiškumo rezultatas, pareikalavęs ne tik vieningo komandos darbo siekiant ambicingų tikslų, bet ir individualaus atsidavimo. Reikšmingas yra kiekvieno kolegos indėlis –technologų, kruopščiai kūrusių naujus receptus, laboratorijos specialistų, užtikrinusių nepriekaištingą kokybę, gamybos sektoriaus darbuotojų, kasdieną užtikrinusių, kad procesai būtų sklandūs, ir visų kitų specialistų, kurių darbo vaisiai plika akimi kartais būna nematomi, bet reikšmingai prisideda prie visumos“, – sako A. Čiburys.

Bendrovės „Nielsen“ duomenimis, prekės ženklui „Voruta“ natūralios fermentacijos vyno kategorijoje Lietuvoje tenka 7 proc. rinkos dalies pardavimais kiekiu. Šiuo metu tai yra nr. 1 vyno prekės ženklas šalyje pardavimais, verte ir kiekiu, remiantis 2020 m. „Nielsen“ modernios prekybos tinklų duomenimis.

  • Darbuotojų idėja sutaupė daugiau nei 400 tūkst. Eur

Glaudus keturių valdomų gamyklų bendradarbiavimas ir kompetencijų mainai – vienas „MV GROUP Production“ išskirtinumų, lemiančių ne tik efektyvų gamybos procesų organizavimą ir palankias sąlygas darbuotojams tobulėti, bet ir sudarantis sąlygas protingai optimizuoti bendrovės finansus. Neretais atvejais efektyvius sprendimus pasiūlo patys darbuotojai. Pavyzdžiui, kaip pastarąjį kartą, kai produktų kūrimo skyriaus ir gamybos technologų komanda savo originalia idėja padėjo bendrovei sutaupyti daugiau nei 400 tūkst. Eur.

„Iš viso „MV GROUP Production“ po savo stogu turi keturias unikalias istorines gėrimų gamyklas – tai „Anykščių vynas“, „Gubernija“, „Stumbras“ ir „Alita“. Būtent pastarojoje jau kelerius metus gaminame sėkmės sulaukusį nealkoholinį putojantį vyną. Tokiam vynui pagaminti galimi du būdai, vienas jų – pagaminus vyną iš jo pašalinti alkoholį, tai yra dealkoholizuoti. Kadangi dealkoholizacijai reikalingos įrangos gamykloje neturėjome, kokybišką žaliavą, skirtą nealkoholiniam putojančiam vynui gaminti, veždavomės iš užsienio“, – pasakoja A. Čiburys.

Vis dėlto didėjančios nealkoholinio putojančio vyno gamybos apimtys kuo toliau, tuo garsiau diktavo idėją mums įsigyti dealkoholizavimui reikalingą įrangą, kuri rinkoje įprastai kainuoja net arti pusės milijono eurų.

„Taip ir būtume padarę, jei ne puiki kolegų mintis. Atkreipę dėmesį į Anykščių gamykloje turimą koncentruotų sulčių gamybos įrangą, skirtą vandeniui iš sulčių pašalinti, kolegos sugalvojo, kad ją pritaikyti būtų galima ir dealkoholizacijos procesams. Kreipėmės į savo partnerius – įrangos gamintojus Šveicarijoje, kurie atvyko į Lietuvą ir atliko profesionalius bandymus – paaiškėjo, kad tinkamai suderinus įrangą, tokie procesai pilnai įmanomi, o gauta nealkoholinė žaliava savo kokybiniais parametrais niekuo nenusileidžia vežamai iš užsienio šalių“, – pasakoja A. Čiburys.

Rezultate, sėkmingai pritaikyta „Anykščių vyno“ gamykloje veikianti įranga kokybiškai pašalina alkoholį ir reikšmingai pasitarnauja kuriant „Alitos“ nealkoholinį putojantį vyną, be to, sudarė sąlygas bendrovei kurti naujus, kokybiškus produktus. „Iki šiol įranga didžiąją metų dalį stovėdavo nenaudojama, mat jos prireikdavo tik sezoniškai, o dabar ją sėkmingai naudojame ištisus metus“, – sako A. Čiburys. 

  • Gamybos plėtra nulėmė investicijas ir naujų darbuotojų poreikį

Arti 1 mln. Eur – tokią sumą bendrovė „MV GROUP Production“ per 2021-uosius metus ketina investuoti į savo valdomą „Anykščių vyno” gamyklą. Didžioji dalis planuojamų investicijų bus skirta gamyklos šaltojo rūsio plėtrai, taip pat laboratorijai atnaujinti. Pasak A. Čiburio, poreikį solidžiai investicijai lėmė ypač sparti „Anykščių vyno“ gamybos plėtra. Antai vien per 2020-uosius metus „Anykščių vyno“ gamybos apimtys išaugo 36 proc. palyginus su ankstesniais metais.

Tokią gamybos apimčių plėtrą dalinai lėmė stiprėjančios pozicijos užsienio rinkose. Per praėjusius metus „Anykščių vynas“ atvėrė tris naujas eksporto kryptis, Vien prekės ženklu „Voruta“ pažymėtų gaminių pardavimo pajamos užsienyje šoktelėjo beveik 90 proc.  Be to, gamykloje įdiegus daugiau nei 0,6 mln. Eur kainavusią modernią gamybos liniją, smarkiai išplėtėme gaminamų produktų krepšelį. Produktų portfelis išsiplėtė kartais, todėl pasiekėme tašką, kai esame priversti iš esmės padidinti savo technines galimybes“, – pasakoja vadovas.

Didžiają šiems metams numatytų investicijų į „Anykščių vyną“ dalį „MV GROUP Production“ skirs šaltajam rūsiui išplėsti – daugiau nei 400 tūkst. Eur.

„Pagaminę šimtus tūkstančių litrų produkcijos skirtingais gamybos etapais, prieš supilant į tarą, ją turime sandėliuoti – duoti laiko fermentacijos, brandinimo, kitiems gamybos metu aktualiems procesams. Be to, rūsyje taip pat saugomos žaliavos produktams gaminti. Investicijos į šaltąjį rūsį apima ne tik sudėtingus statybos darbus, bet ir modernios įrangos, skirtos specifiniam mikroklimatui rūsyje užtikrinti, diegimą, taip pat sandėliavimo talpas“, – sako A. Čiburys.

Dar daugiau nei 200 tūkst. Eur investuojama į „Anykščių vyno“ laboratorijos atnaujinimą: „Laboratorija – viena kertinių dalių gamyklos struktūroje, iš esmės dalyvaujanti visuose produktų gamybos procesuose, pradedant pirminių žaliavų tyrimais, tęsiant tarpiniais ir galutiniais gaminių kokybės patikrinimais. Smarkiai išaugus gamybos apimtims, turimi pajėgumai nebetenkina, todėl laboratoriją atnaujinsime iš esmės, taikydami naujausius standartus ir diegdami moderniausias technologijas.“  Vadovo teigimu, tokios investicijos į „Anykščių vyną“ diktuoja ir naujų specialistų poreikį. Šiuo metu 92 darbuotojus turinti gamykla aktyviai ieško jaunesniojo meistro gamybos bare, tuo tarpu prasidėjus vaisių ir uogų perdirbimo sezonui skelbs aktyvią laikinų specialistų paiešką (gamybos operatorių, produktų paruošėjų).